Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jakou částku vykážu v PBZ v rozvaze po přidání předmětu finančního leasingu - pořizovací cenu aktiva, nebo právo k jeho užívání = součet diskontované hodnoty budoucích splátek, akontace a prvotních nákladů?
Děkuji.
Předmět by se měl zařadit v
Podle IFRS 17 by se předmět měl zařadit v reálné hodnotě (pořizovací ceně, pokud by býval byl zakoupen). Pokud nelze reálnou hodnotu určit, pak v současné hodnotě všech plateb včetně akontace, pravidelných plateb a jakékoli částky, která má být zaplacena při odkupu, diskontovány po dobu leasingu použitým přírůstkové výpůjční sazby.
Příklady jak se o leasing má účtovat najdete zde na stránkách 122 až 136
Dobrý den, děkuji Vám za
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď.
Ještě bych chtěla poradit - dělám v bakalářské práci modelový příklad na přechod podniku z ČÚL na IFRS pro SME a právě ve finančním leasingu ještě tápu. Právo k užívání mi vyšlo 400 000 (současná hodnota splátek+akontace+poplatky). Závazek z užívání, tedy současná hodnota splátek 300 000. Jak mám zúčtovat do rozvahy ten rozdíl 100 000, když jej má ÚJ již zúčtovaný jako 5xx/221?
Asi je to trochu hloupý dotaz, ale bohužel si s tím opravdu nevím rady.
Moc Vám děkuji.
Dobry den, no ceske ucty
Dobry den, no ceske ucty nejsou koncipovany tak aby zvladaly IFRS (proto se zde obevuje tato osnova). Podle IFRS, majetek a zavazek se musi rovnat (technicky se nejprve oceni ten zavazek a od nej se odviji hodnota majetku). Oba jsou tedy tech 300,000.
Majetek se pak odepisuje (jako podobny hmotny majetek) a zavazek se amortizuje efektivnim urokem. Jake ceske ucty by se na to daly popuzit fakt nevim.
Kazdopadne, v tom materialu na ktery jsem odkazoval je X prikladu.
Mimochodem, pokud Vam vyslo rovnych 300,000, jiste jste nepouzila realnou diskontni sazbu.