Dobry den, chcela by som sa spytat na takuto vec. V novych slovenskych postupoch uctovania sa vymyslelo namiesto uctovania doterajsich dohadnych poloziek uctovanie rezerv.Vyzera to cca takto: MD / DAL t.j. r. 2003 dohad na telefon naklad - tvorba rezerv / rezerva r. 2004 dosla fa. od dodavatela naklad - telefon / zavazok - dodvatel r. 2004 rozpustenie rezervy rezerva / vynos - rozpustenie rezervykedze sa mi tento sposob prilis nepaci (v r. 2003 budem mat v polozke tvorba rezerv vykazane roznorode naklady v jednom cisle, hoci by som ich vedela priradit na jednotlive polozky vykazu ziskov a strat a v r. 2004 budem nadhodnotene naklady a vynosy, i ked celkovy hosp. vysledok bude OK), chcem sa spytat na vas nazor na toto uctovanie a tiez na to, aky postup sa pouziva v IAS a v GAAP.Vopred velmi dakujem za Vasu odpoved.
Re: dohadne polozky
MD - naklad (expense) nebo ztrata (loss)
D - rezerva (provision)
Az dojde k udalosti, ke ktere se rezerva vztahuje, uctuje se takto:
MD - rezerva (provision)
D - penize (cash) nebo jiny majetek.
Zuctovani rezerv pres vynosy (revenue) neni prijatelne.
drobný majetek
ráda bych se zeptala, jak Gaap řeší to, co ve statutárním účetnictví nazýváme drobným majetkem, tedy majetkem, jehož pořizovací cena je menší než 40 tisíc.
Ve statutárním účet. ho zaúčtujeme na účet majetku a odepisujeme 13 měsíců zápisem (náklady/oprávky).
V Gaap se o této situaci také učtuje jako o majetku? Nebo je to náklad (expense) běžného období a v okamžiku pořízení je majetek okamžitě odepsán do spotřeby?
Omlouvám, se že nový dotaz zasílám jako reakci na jiný, ale při zadávání nové otázky mi počítač pořád hlásil chybu při zadávání zprávy.
Děkuji moc za odpověď
S pozdravem
Tereza Volfová